Konzerte.

 

2019

6.12. tba @REH, Kopenhagenerstr., Berlin

4.12. SORBD:  Dyberg – Okuda – Roault – Borges – Steyer, Sowieso, Berlin, 20.30

22. – 24.11. Oooh Family Festival Amsterdam, De Ruimte (curated by Illi Adato and Maya Felixbrodt)

13./14.11. The Bertch Quartet w/ Simon Rose, Chris Heenan, Sowieso, Berlin, 20.30h

30.10. REH w/ Ligia Liberatori, Sofia Salvo, Hui Chun Lin & (video) artists Caroline Boettner, Maria Luisa Herrera Rapela, Xueh Magrini Troll

26.10. @West Germany w/Inma Bernils, Ricardo Tejero, Horst Nonnenmacher, Paloma Carrasco Lopez, Lady Gaby, 20.30, West Germany, Berlin, Kottbusser Tor

21.9. Festival für Soloimprovisation, Wroclaw, Polen curated by Lena Czerniawska

18.9. „Reflexionen“ improvised and experimental music series by Lorena Izquierdo, Loophole, Boddinstr. 60, Berlin, 20.30h

10.9. Hall/Korolczuk/Steyer/Soldan, Au Topsie Pohl, Pohlstr., Berlin, 20.30

30.8. – 1.9., 7./8./12./13.9. Mann aus Obst, Geldwaschen (Musiktheater), Theater unterm Dach, Berlin

22.7. – 24.7. Oooh Family Festival, Ragusa, Sicily

12.7. Klangkellerfestival, Berlin w/ Ligia Liberatori – voc, Guilherme Rodriguez – vcl, Katia Vonna Beltran – visuals

22./23.6. 2 Ateliers Rencontres curated by Raoul van der Weide, Wim Janssen
Zuiderzeeweg 31 1095 KZ Amsterdam, 13 – 18h

19.6. KERN + Kosack, Social Music Series, Panda Theater, Berlin, 20h

10.6. Creative Sources Festival, w/ Els Vandeweyer – Vibraphon, Sofia Borges – Perkussion, Kühlspot Social Club, Berlin, ca. 21h

1.6. Das Wilde Klingen: „ana-anansi“, Acud Theater, Performing Arts Festival, Berlin, 20h

29.5. KERN, Hosek Contemporary, Berlin

9.-12.5. Oooh Family & Skronk Festival, London, Improvised Music Festival

8.5. Projekt Schwedt feat. Lina Allemano, Hosek Contemporary, Berlin

4.5. w/Tommaso Vespo, Kühlspot Social Club, 20.30h

15.3. Steyer – Izquierdo (voc) – Israel Flores Bravo (dr), Petersburg Art Space, 20.30h

1./2./3.3. Mann aus Obst, Ministerium für Einsamkeit, Theater unterm Dach, Berlin 20h

16.2.Borges/Beyer/Steyer/Felixbrodt @ Kühlspot Social Club, Berlin, 21h 

25.1. MONTOK, w/Nabicht, Jörgensmann, Banner, Griener @ Jazzclub69 im Aufsturz, Berlin, 20.30

18.1. Oooh Family, Petersburg Art Space, Berlin, 21h (w/ Illi Adato, Hagai Izenberg, L. Izquierdo-Aparicio and many more)

17.1. Reflexionen: poetry action and experimental music, Loophole, Berlin 20.30 (in duo w/Philipe Lemoine)

15.1. Solo Performance, Motif Wein, Berlin (pm for address!)

2018

30.11. Klangkeller, w/Pietro Frigato (I), Marco Bussi (I), Brad Henkel, Marie Takahashi, Eric Bauer, Kastanienallee 77, Berlin

16./17.11. The Bertch Quartet, Sowieso, Berlin

14.11. The Bertch Zaal100, Amsterdam

12.11. Solo@pintotonics Amsterdam

29.10. Bushwick Impro Series New York (w/ Joe Hertenstein, Anders Nilsson)

13.10. Trootition  Kühlspot Social Club, Berlin

6.10. Das Wilde Klingen: ana-anasi, eine improvisierte Kammeroper, Nikodemuskirche, Berlin

29.9. KERN Saxstall, Pohrsdorf

28.9. KERN Ulrichsberg, Österreich

27.9. KERN Klangbüro Halle 6, München

22.9. Ooohh Festival Petersburg Art Space, Berlin

13./.14 & 20./21.9. Mann Aus Obst: Ministry Of Loneliness, Theater unterm Dach, Berlin

5.9. KERN w/Andrea Parkins, Sowieso, Berlin

25.7. KERN Hosek Contemporary Ship, Berlin

19.7.-21.7. Oooh Festival, Ragusa, Sicily

20.6. Vollmund, The Instant@Loophole, Boddinstr. 60, Berlin, 20.30

25.5. creativesources festival, w/Bauer/Bukelmann, Kühlspot Social Club, Berlin, 19h

24.5. Welf Doerr Unit, Kühlspot Social Club, Berlin, 20.30

22.4. Priska Pasquer Gallery, Köln, „Scoring the Tweed“, music performance & exhibition of Warren Neidich

6.5. Das Wilde Klingen part 2, O-Töne Neukölln, Genezarethkirche Berlin

27.4. Das Wilde Klingen part 1 Nikodemuskirche, Berlin

22.4. Priska Pasquer Gallery, Köln, „Conversation with Noise“, music performance & exhibition of Warren Neidich

21.4. KERN WATT, Metzerstr. 9, Berlin

21.3. The Bertch Quartet w/Martha Warelis (p) Roze Tanker, Amsterdam

24.3. Lugo/Loprieno/Steyer exit_lab, Brüssel

9.3. Projekt Schwedt Donaustr. 115, Berlin-Neukölln, 20.30h

8.3. The Leelas (Wunsch -voc, Steyer – as,cl, Mengersen – b) LaBettoLab, Okerstr. 43, Berlin-Neukölln, 20.30h

6.3. The Urge – Alleman/Roder/Steyer/Krok/Bukelman t-berlin, Fidicinstr.38, Berlin 20.30h

30.1. Projekt Schwedt t-berlin, Fidicinstr.38, Berlin 20.30h

6.1. Projekt Schwedt Peppi Guggenheim, Weichselstr. 7, Berlin, 20h

2017

26.11. The Dutch Berlin Thing

w/Raoul v. der Weide, Hadow, Zwerver, Vural, Krok, Curran, Mengersen

@ Kühlspot Social Club, Lehderstr.74-79 HH, 13086 Berlin

24.11. w/Raoul v. der Weide, Hadow, Zwerver, Delius @ Sowieso, Weisestr.24, 20.30

22.11. Vural/Wong/Steyer, Hosek Contemporary, Berlin

7.11. KERN, w/ Müller, Dimitriadis, t-berlin, Fidicinstr.38, Berlin,  20.30
31.10. w/Berghammer, Stempkowski, Vogelsinger, Setzkasten, Wien, 20h

30.10. Berghammer/Steyer/tba., Celeste, Wien, 21h

27.10. Vollmund, West Germany, Kottbusser Tor, 21h

26.10. Montok, w/ Nabicht, Jörgensmann, Banner, Griener, Musikinstrumentenmusem, Berlin, 19.30

8.9. Hood/Vural/Steyer, mirror:mirror Festival, Berlin

23.8.„Rural Tableau“, w/ Capurso, Virttaranta, Jazz und Meehr,  Hiddensee

12.8. Welf Dorr Unit, w/ Dorr/Steyer/Gschlössl/Fink/Dimitriadis
Neuwestberlin, Kurfürstenstr. 145, Berlin, 20.30

8.8. Allemano/Steyer/Virtaranta/Narvesen @ t-berlin
Fidicinstr. 38, Berlin-Kreuzberg, 20.30

29.6. „Das Wilde Klingen“, w/ Borges, Nonnenmacher, Okuda, Carvalho, Virttaranta @ Neuwestberlin, Kurfürstenstr. 145, Berlin

19.5. VollMund, w/ Erel, Officina Neukölln

17.5. Kern, w/ Müller, Dimitriadis, REH, Kopenhagenerstr, Berlin

12.-14.5. MIA Festival, Atagueia de Baleia, Portugal

6.5. „Schöpfungen“, w/ Jörgensmann, Nonnenmacher, Vespo, Carvalho, Kouloumpi, Dimitriadis @ Paul-Gerhardt-Kirche, Berlin

19.4. Instant Music Series, w/Wilbert de Joode, Jasper Stadhouders Zaal 100, Amsterdam

23.3. Projekt Schwedt, Donaustr.115, Berlin 20h

11.3.Herzwerg (Steyer/Schleiermacher/Roder/Griener), Saxstall, Pohrsdorf

9.3. Herzwerg (Steyer/Schleiermacher/Roder/Griener), Sowieso, Weisestr. 24, 20.30h

8.3. Composers Orchestra Berlin, Kunstfabrik Schlot, Invalidenstr. 117, 21h

 

2016

3.11.16 Cactus – Das Joni Mitchell Projekt

Jazzfest Saalfeld, Thüringen

7.10. Projekt Schwedt

Edith Steyer – Altsaxophon, Klarinette
Volker Meitz – Orgel, Keyboards
Fabian Kalbitzer – Bass
Bernd Öszevim – Schlagzeug

Aufsturz, Jazzclub69, Oranienburger Str.67, 21h

 

6.10.16 Composers Orchestra Berlin

Kunstfabrik Schlot
Invalidenstr. 117, Mitte
21.00h

 

29.9.16 Müller/Dimitriadis/Steyer & Allemano/Wong/Dimitridis/Lotz

Donau115, Donaustr.115, 21h

 

20.8.16 Cactus – Das Joni Mitchell Projekt

Gartenkonzerte, Eberswalde
Info folgt

 

21.7.16 Welf Dorr Unit

Welf Dorr – Altsaxophon
Edith Steyer – Klarinette, Altsaxophon
Gerhard Gschlössl – Posaune
Jan Roder – Bass
Bernd Öszevim – Schlagzeug

…play compositions by Welf Dorr, Edith Steyer, Sun Ra, etc.

 

Neu West Berlin, 21h
Yorkstr. 86, Berlin-Kreuzberg

 

10.6.16 Projekt Schwedt

Edith Steyer – Altsaxophon, Klarinette
Volker Meitz – Orgel, Keyboards
Fabian Kalbitzer – Bass
Bernd Öszevim – Schlagzeug

 

Sowieso, Neukölln
Weisestr. 24
12049 Berlin, 20.30h

 

4.6.16  sound & momentum

performance to the exhibition We see heaven up side down

Susanna Hood (CAN) – voice, dance
Edith Steyer – alto saxophone, clarinet
Horst Nonnenmacher – bass
Adrian Krok – drums

 

Novila, Hasselwerder Str. 22, Berlin Schöneweide

20h

 

19.5.16 Affäre Bela B.

Edith Steyer – Altsaxophon, Klarinette
Ernst Deuker – Kontrabassklarinette
Martin Klenk – Violoncello
Reinhard Lippert – Akkordeon, Viola

 

Klangwert, Schwerin, 20h,
http://www.klangwert.net/

 

 

13.5.16 Cactus – Das Joni Mitchell Projekt

Jazzkeller 69, Aufsturz-Klub, Oranienburger Str. 67
Beginn 21h

 

8.5.16 Kürvers/Curran/Steyer

Brianne Curran – Violine
Klaus Kürvers – KontrabassEdith Steyer – Altsaxophon, Klarinette

 

Cafe Niessen, 20hSchwedter Str. 78
10437 Berlin

 

 

22.3.16 „Blossom“

Susanna Hood (CAN) – voice, dance
Edith Steyer – alto saxophone, clarinet
Manuel Miethe – soprano saxophone
Andreas Willers – guitar
Yorgos Dimitridis – drums

 

Kühlspot Social Club, 20.30, Lehderstr.74-79 HH, 13086 Berlin

 

13.2.16 Foussat/Capurso/Steyer

Jean-Marc Foussat (FR) – electronic devices
Marialuisa Capurso – Stimme
Edith Steyer – Alsaxophon, Klarinette, Krummhorn

 

Club der poln. Versager
Ackerstr. 168
10115 Berlin, 20h

 

13.12.15 Capurso-Rapaport-Birkenhauer-Steyer

experimental mit

Marialuisa Capurso – voc
Edith Steyer – as, cl, krummhorn
Charlotte Birkenhauer – vibraphone
Kostia Rapoport – electronics

 

Greenhouse, Berlin
Gottlieb-Dunkel-Straße 44

21h

 

 

5.12.15 Composers Orchestra Berlin

…mit neuen Kompositionen von Hazel Leach

 

Kunstfabrik Schlot
Invalidenstr. 117, Mitte
21.00h

 

 

3.12.15 Stummfilm & Musik: Tuvalu

Marialuisa Capurso – voc
Edith Steyer – as, cl, krummhorn
Adrian Krok – dr

Für weitere Informationen bitte mich direkt kontaktieren: edith.steyer@gmx.de

 

22.10.15 Rosen Quintett (jazzy & free impro on german medieval songs)

Nikolaus Neuser – tp
Edith Steyer – as, cl
Benedikt Joch – git
Igor Spallati – b
Kay Lübke – dr

Swingladen, Schloss Lübbenau
Lange Straße 15
03222 Lübbenau, 20h

 

 

 

2.10.15 Affäre Bela B.

Ernst Deuker – kbcl
Miriam Siebenstädt – as, acl
Edith Steyer – as, cl
Reinhard Lippert – acc, vla

Werk3, Schwerin

 

25.9.15 Chiffchaff

Nikolaus Neuser – tp
Edith Steyer – as, cl
Dirk Steglich – ts, fl
Johannes Fink – vcl
Leo Auri – p
Maike Hilbig – b

 

DAI, Heidelberg, 20h

 

 

24.9.15

Dead Fish Quartet (compositions and improvisations between jazz, ethno and free improvisation)

Fabiana Striffler – v
Edith Steyer – as, cl
Berit Jung – b
Charlie Birkenhauer – vib

Jazzclub Bb-Flat Berlin,
Rosenthalerstr. 13, Mitte
21h

 

16.5.15
Deuker/Siebenstädt/Lippert/Steyer

The Bartok Impro Project

Ernst Deuker – kbcl
Miriam Siebenstädt – as, acl
Edith Steyer – as, cl
Reinhard Lippert – acc, vla

 

Club der polnischen Versager

Ackerstr. 168
10115 Berlin, 20h

 

 

13.5.15
Femmes Futürres (compositions – free – rhythmic)

Kathrin Lemke – as, bcl
Edith Steyer – as, cl
Adam Pultz-Melbye – b
Michael Griener – dr

 

Sowieso, Neukölln
Weisestr. 24
12049 Berlin, 20.30h

 

3.5.15
Cactus – The Joni Mitchell Project

Edith Steyer – as, cl
Andreas Willers – guitar
Berit Jung – bass
Kay Lübke – dr

 

Friedenskirche, Charlottenburg
Bismarckstraße 40, 10627 Berlin
16h

 

17.4.15
Birkenhauer – Steyer – Lübke

Charlie Birkenhauer – vibraphone
Edith Steyer – as, cl, fl
Kay Lübke -dr

 

Miss Hecker, 20h
for further information contact me

 

 

27.3.15
STUMMFILM & MUSIK
„Juha“ by Aki Kaurismäki

Marialuisa Capurso – voc
Edith Steyer – as, cl
Hui Chun Lin – vcl

„Haus“, Berlin

for further information contact me

 

 

27.2.15
STUMMFILM & MUSIK

„Die Erfindung des Verderbens“ (CSSR 1958, Karel Zeman)

Marialuisa Capurso – voc
Edith Steyer – as, cl
Ben Brown – dr

Vorfilm: „Die Reise zum Mond“ (George Melies, 1902)

Christian Magnusson – tp
Ben Brown – dr

Tilsiter Lichtspiele
Richard-Sorge-Str. 25a, Berlin-Friedrichshain, Berlin
22.15h

 

24.2.15
NILSON-CAPURSO-STEYER-BIRKENHAUER-BROWN

free impro with guests from Stockholm and Canada

Alexandra Nilson / tp
Marialuisa Capurso / voc
Edith Steyer / as, cl
Charlotte Birkenhauer / vib
Ben Brown / dr

 

Ma Thilda

Wildenbruchstraße 68, Neukölln, Berlin

21h

 

17.12.14
Stummfilm und Musik („La Antena“, Esteban Sapir, 2007)

Marialuisa Capurso – voc, objects
Niko Meinhold – p
Edith Steyer – as, cl

 

 

12.12.14
Niekrasz/Steyer/Kneer/Willers (free impro)
Edith Steyer – as, cl
Andreas Willers – git
Meinrad Kneer – b
John Nierkrasz – dr

Peppi Guggenheim
Weichselstraße 7
12043 Berlin-Neukölln

20h

 

11.12.14
Plousch (free impro)
Edith Steyer – as, cl
Matthias Schubert – ts
Antonio Borghini – b
John Niekrasz – dr

Sowieso, Weisestr. 24, Neukölln
21h

 

14.11.14
Femmes Futürres (compositions)
Kathrin Lemke – as, bcl
Edith Steyer – as, cl
Adam Pultz-Melbye – b
Michael Griener – dr

Mathilda Bar,
Wildenbruchstr. 68, Neukölln

21h

 

29.10.14
Stummfilmbegleitung „Die Verrufenen“
Edith Steyer – as, cl
Fabiana Striffler – v
Berit Jung – b

 

 

26.10.14
Composers Orchestra Berlin
Kunstfabrik Schlot
Invalidenstr. 117, Mitte
21.30h

 

27.9.2014
Finnisage DADA Post (impro & compositions)
Edith Steyer – as, cl
Fabiana Striffler – v
Charly Birkenhauer – vib
Berit Jung – b

Atelier DADA Post
Nordbahnstr. 10
13409 Berlin

20.30h

 

 

16.9.2014
Cactus – The Joni Mitchell Projekt (compositions)
Edith Steyer – as, cl, arr.
Andreas Willers – git
Berit Jung – b
Kay Lübke – dr

Jazzclub Bb-Flat Berlin,
Rosenthalerstr. 13, Mitte
21h

 

6.9.2014
Composers Orchestra with Chiffchaff: Carte Blanche feat. my compositions
Kunstfabrik Schlot
Invalidenstr. 117, Mitte
21.30h

 

20.7.2014
Steyer/Roder/Griener featuring James Falzone(cl, USA) (impro&comp.)
Friedenskirche,
Bismarckstr. 40, Charlottenburg
20h

 

17.7.2014
Schleiermacher/Steyer/Roder/Griener
Sowieso, Weisestr. 24, Neukölln
21h